Rak debelog crijeva - Najčešći simptomi, faze i izlječivost

Rak debelog crijeva - Najčešći simptomi, faze i izlječivost
Rak debelog crijeva
, poznat i kao kolorektalni karcinom kada uključuje i rektum, je jedan od najčešćih i najopasnijih karcinoma u svijetu, a ipak najčešće potpuno preventabilan.
 
Debelo crijevo predstavlja treće najčešće sijelo karcinoma globalno, odmah nakon karcinoma dojke i prostate, a rak debelog crijeva je i drugi najsmrtonosniji rak u Hrvatskoj, odmah iza raka pluća po broju umrlih.
 
Ovaj tip karcinoma zahvaća završni dio probavnog sustava- debelo crijevo (kolon) i rektum. Simptomi se uglavnom javljaju u uznapredovalim fazama, pa se bolest dijagnosticira kasno, kad se karcinom već proširio. Upravo zbog toga je svijest o raku debelog crijeva, rizičnim faktorima, prevenciji i ranim simptomima i znakovima od iznimne važnosti.

 

Što je rak debelog crijeva?

Rak debelog crijeva je zloćudna bolest koja se postepeno razvija kada se prethodno zdrave stanice u sluznici debelog crijeva počnu nekontrolirano dijeliti i rasti te maligno mijenjati. Ovaj proces se zove adenom - karcinom sekvenca i traje mnogo godina.
 
Rak debelog crijeva mora se razlikovati od polipa - benignih izraslina na unutarnjoj stijenci debelog crijeva koje rastu kroz duži vremenski period prije nego postanu zloćudne. Najčešći tip polipa, adenomi imaju potencijal pretvorbe u karcinom procesom koji obično traje nekoliko godina, što daje prostor za prevenciju i rano otkrivanje te uklanjanje postupkom koji se zove polipektomija.
 

Kako nastaje rak debelog crijeva?

Rak može nastati u bilo kojem dijelu debelog crijeva, ali se najčešće pojavljuje u krajnjim dijelovima debelog crijeva te u rektumu.
 
Razvija se pod utjecajem genetski čimbenika i okolišnih faktora. Većina karcinoma nastaje kod ljudi koji nemaju genetsku predispoziciju već uslijed mutacija koje se u stanicama debelog crijeva pojavljuju tijekom života pojedinca.
Smatra se da je oko 10% karcinoma debelog crijeva povezano s genetskim nasljeđem jer, osim što postoji povećan rizik u osoba čiji su bliski članovi obitelji oboljeli, kolorektalni karcinom javlja se i u određenim nasljednim sindromima:
 
  • Lynchov sindrom- nasljedna mutacija u genima koja značajno povećava rizik od raka debelog crijeva, ali i od raka endometrija, jajnika, želuca i mokraćnog mjehura.
  • obiteljska adenomatozna polipoza- nasljedna mutacija koja uzrokuje pojavu nekoliko stotina do nekoliko tisuća polipa te će neliječena gotovo sigurno uzrokovati razvitak karcinoma debelog crijeva.
 

Prvi znakovi i rani simptomi

Rani stadiji raka debelog crijeva često ne izazivaju nikakve simptome, što ovu bolest čini posebno opasnom. Međutim, postoje određeni rani znakovi koji mogu pobuditi sumnju na postojanje abnormalnosti u probavnom sustavu.
 
Jedan od najranijih znakova je promjena u ritmu pražnjenja crijeva — proljevi ili zatvori koji traju duže od nekoliko tjedana, bez očitog razloga. Ponavljajuća ili stalna bol u trbuhu, grčevi ili osjećaj nelagode mogu biti znak prisutnosti tumora koji ometa prolaz stolice.
 
Prisutnost krvi u stolici jedan od najvažnijih ranih simptoma. Krv u stolici može biti vidljiva ili okultna (nevidljiva golim okom), zbog čega je iznimno bitan odaziv na Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva.
 
Krvarenje koje uzrokuje kolorektalni karcinom može dovesti do gubitka željeza i anemije, koja se prezentira umorom, vrtoglavicom i slabošću.
 
Krvarenje mogu uzrokovati i drugi puno češći i benigniji poremećaji, kao što su hemoroidi. Hemoroidi su proširene krvne žile u području anusa i rektuma, koje su sklone krvarenju u trenucima naprezanja tijekom obavljanja nužde. Za razliku od krvarenja kod raka debelog crijeva, krv porijeklom iz hemoroida je svjetlocrvene boje, nije pomiješana sa stolicom nego se obično nalazi na površini stolice ili na toaletnom papiru, te je ovo krvarenje obično izolirano, bez popratnih simptoma. No, za svako krvarenje potrebno je odmah kontaktirati liječnika!
 
Gubitak kilograma ili naglo mršavljenje bez promjene prehrane ili fizičke aktivnosti može biti znak malignog procesa u tijelu.
 

Simptomi raka debelog crijeva kod žena

Žene i muškarci podjednako obolijevaju od ove bolesti te se stoga ni simptomi ne razlikuju ovisno o spolu.
I kod muškaraca i žena najčešći znak bolesti je rektalno krvarenje, manifesno (vidljivo golim okom) ili okultno (nevidljivo golim okom - otkriva se testom). Osim toga, ponekad se javlja bol, osobito u donjem dijelu trbuha te promjene u frekvenciji i konzistenciji stolice.

 

Rizični faktori

Razvoj raka debelog crijeva povezan je s kombinacijom genetskih i okolišnih te životnih navika. Razumijevanje rizičnih faktora može pomoći u prepoznavanju osoba koje su izložene većem riziku za razvoj raka debelog crijeva.
 
Dob je jedan od najsnažnijih čimbenika rizika — većina slučajeva javlja se kod osoba starijih od 50 godina. Obiteljska povijest bolesti, osobito ako su bliski srodnici oboljeli, znatno povećava rizik. Nasljedni sindromi poput Lynchova sindroma i obiteljske adenomatozne polipoze (FAP) posebno su rizični. Upalne bolesti crijeva, kao što su Crohnova bolest i ulcerozni kolitis, također povećavaju izglede za razvoj karcinoma.
 
Od životnih navika, prehrana bogata crvenim i prerađenim mesom, niskim unosom vlakana, prekomjerna konzumacija alkohola, pušenje i sjedilački način života povezani su s većim rizikom. Pretilost je također povezana s povećanim rizikom od razvitka kolorektalnog karcinoma.
 
Dugotrajni zatvor (konstipacija) može povećati pritisak na debelo crijevo, što može rezultirati oštećenjem stanica i povećanjem rizika od raka.

 

Dijagnostika

Rano otkrivanje raka debelog crijeva ključno je za uspješno liječenje i bolju prognozu.
 
Jedan od prvih testova koji se koristi za otkrivanje raka debelog crijeva je test za okultno krvarenje. Ovi testovi mogu otkriti okultnu (skrivenu) krv u stolici, koja je često prvi znak da se u crijevima događa nešto abnormalno. Iako ovaj test nije specifičan za rak, može pomoći u identifikaciji osoba koje treba dodatno pregledati.
 
U Hrvatskoj se testiranje stolice na okultno krvarenje provodi u sklopu Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka debelog crijeva. Ovaj program obuhvaća probir (screening) naizgled zdravih osoba u dobi od 50 do 74 godine koje na kućnu adresu dobivaju testove za okultno krvarenje. S tri testa se kroz tri dana prikupljaju uzorci stolice koji se potom šalju na analizu. U slučaju da je nalaz pozitivan na okultno krvarenje u stolici, osobe odlaze na kolonoskopiju.
 

Kolonoskopija

Kolonoskopija je zlatni standard dijagnostike raka debelog crijeva. Kolonoskopija je pregled unutrašnjosti debelog crijeva pomoću kamere, a moguće je uzeti i uzorak tkiva za biopsiju. Osim pozitivnog testa na okultno krvarenje, kolonoskopija je preporučena i kod osoba kod kojih se jave suspektni simptomi (bol u trbuhu, anemija, promjene u defekaciji), osoba s pozitivnom obiteljskom povijesti te svih kod kojih je potrebno dokazati ili isključiti postojanje ove bolesti.
 

Tumorski markeri

Tumorski markeri, poput karcinoembrionalnog antigena (CEA), mogu se pronaći u krvi osoba s rakom debelog crijeva. Iako krvni testovi za CEA mogu ukazivati na mogućnost raka, sami po sebi nisu dovoljni za dijagnozu jer razine mogu biti normalne kod osoba s rakom, ili povišene iz drugih razloga. Ipak, mogu biti koristan pokazatelj i pomoćni alat u procjeni pa se obično koriste s drugim dijagnostičkim metodama, kao što je kolonoskopija.

 

Liječenje raka debelog crijeva

Liječenje raka debelog crijeva ovisi o stadiju bolesti, lokalizaciji tumora, općem zdravstvenom stanju pacijenta te o mogućim genetskim i molekularnim karakteristikama tumora.
 
Treba naglasiti da je cilj liječenja raka debelog crijeva detektirati bolest u fazi polipa kada se postupkom polipektomije uklanjaju polipi iz kojih karcinomi nastaju i time prevenira da do karcinoma uopće dođe! Iz tog razloga je važno napraviti kolonoskopiju s navršenih 45-50 godina bez obzira na prisutnost ili odsutnost simptoma!
 
Kirurško uklanjanje tumora, odnosno operacija raka debelog crijeva, najčešći je oblik liječenja, osobito ako se rak otkrije u ranoj fazi. Operacija može uključivati djelomičnu ili potpunu kolektomiju (uklanjanje tumora s dijelom zahvaćenog crijeva) uz uklanjanje obližnjih limfnih čvorova.
 
Kod uznapredovalih stadija, uz kirurški zahvat često se primjenjuje i kemoterapija, koja koristi lijekove za uništavanje stanica raka. Kemoterapija se može koristiti i nakon operacije kako bi se uništile preostale stanice tumora.
 
Imunoterapija i ciljana terapija, koje djeluju na specifične molekule uključene u rast tumorskih stanica, sve se više koriste u personaliziranom liječenju pacijenata.

Ovi lijekovi aktiviraju imunološki sustav kako bi prepoznao specifične proteine na stanicama raka debelog crijeva i napao ih. Pametni lijekovi, također poznati kao ciljane terapije, djeluju na specifične molekule unutar stanica raka i ometaju njihove mehanizme rasta i širenja. Ovi tretmani mogu biti učinkovitiji od tradicionalne kemoterapije, jer ciljaju samo stanice raka, čime se smanjuje oštećenje zdravih stanica.
 
Jedno od najčešćih pitanja koje postavljaju pacijenti odnosi se na izlječivost raka debelog crijeva. Odgovor na to pitanje ovisi o stadiju raka u trenutku dijagnoze. U ranim fazama, kada je rak lokaliziran i nije se proširio na druge dijelove tijela, šanse za izlječenje su značajno veće.
 
U naprednijim stadijima, kada je rak metastazirao, liječenje postaje više usmjereno na kontrolu bolesti i poboljšanje kvalitete života, iako je izlječenje manje vjerojatno.

 

Faze bolesti i prognoza

Rak debelog crijeva klasificira se u četiri glavne faze, uzimajući u obzir lokalizaciju samog tumora, jesu li zahvaćeni limfni čvorovi i postoje li metastaze.
 
  1.    Faza I, tumor je lokaliziran na unutarnjoj sluznici crijeva i ima vrlo visoku stopu izlječenja, jer nije zahvatio limfne čvorove i proširio se dalje po tijelu.
  2.    Faza II označava širenje tumora u dublje slojeve crijevne stijenke, ali bez zahvaćenosti limfnih čvorova.
  3.    Faza III uključuje limfne čvorove i obično zahtijeva kombinaciju kirurškog zahvata i još neke vrste terapije, npr kemoterapije.
  4.    Faza IV, poznata i kao metastatski/ uznapredovali karcinom, znači da se bolest proširila na druge organe, najčešće jetru ili pluća.
Prognoza za osobe s metastazama na jetri ovisi o nekoliko čimbenika, uključujući veličinu i broj metastaza, opće zdravlje pacijenta i odgovor na terapiju.
 
Liječenje metastaza na jetri obično uključuje kombinaciju kirurškog uklanjanja tumora, kemoterapije i ciljane terapije. U nekim slučajevima, moguće je ukloniti metastaze iz jetre ako su u malom broju i dobro lokalizirane.
 
Simptomi zadnjeg stadija raka debelog crijeva mogu uključivati intenzivne bolove u trbuhu, probavne smetnje, neobjašnjiv gubitak težine, umor, te krv u stolici. Osim toga, može doći do zastoja crijeva ili perforacije crijeva, što zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju.

Prognoza je obično lošija u slučajevima gdje su metastaze široko rasprostranjene, no uz pravovremeno liječenje, šanse za poboljšanje kvalitete života i produljenje života mogu biti značajno povećane.
 
Prognoza ovisi o fazi u kojoj se rak dijagnosticira. Rano otkrivanje znatno povećava šanse za preživljenje!
 

Prevencija

Rak debelog crijeva je, u velikom broju slučajeva, preventabilna bolest.
 
Iako neki faktori poput genetike ne mogu biti promijenjeni, postoje mjere koje svatko može poduzeti kako bi smanjio rizik. Zdrava prehrana bogata vlaknima, voćem, povrćem i cjelovitim žitaricama može smanjiti rizik od razvoja raka debelog crijeva. Također, smanjenje unosa crvenog mesa i procesirane hrane, te izbjegavanje prekomjernog konzumiranja alkohola i pušenja, također mogu značajno reducirati šansu pojave ovog karcinoma.
 
Rano otkrivanje raka debelog crijeva ključna je strategija za smanjenje smrtnosti od ove bolesti. Preventivna kolonoskopija, osobito kod osoba starijih od 45 - 50 godina ili onih s pozitivnom obiteljskom anamnezom, ključna je za rano otkrivanje i pravovremeno liječenje raka debelog crijeva. Sudjelovanje u Nacionalnom program ranog otkrivanja raka debelog crijeva od ključne je važnosti za svaku osobu stariju od 50 godina.

 

Gdje potražiti iskustva, podršku ili savjet?

Za osobe koje se suočavaju s rakom debelog crijeva, važno je potražiti podršku i razmjenu iskustava s drugim oboljelima.
 
Mnogi online forumi nude prostor za razmjenu iskustava i savjeta između oboljelih. Na forumima, ljudi dijele svoja iskustva s dijagnozom, liječenjem i životom s rakom debelog crijeva, što može pomoći onima koji se suočavaju s istim izazovima.
 
Različite udruge pružaju emocionalnu podršku oboljelima te njihovim obiteljima. Ove udruge često nude besplatne savjete, organiziraju radionice, grupnu terapiju ili okupljanja na kojima možete upoznati druge ljude u sličnoj situaciji.

 

Ne čekajte - dođite na preventivni pregled!

Prepoznavanje simptoma raka debelog crijeva, kao što su promjene u stolici, bolovi u trbuhu i neobjašnjiv gubitak težine, ključno je za rano otkrivanje bolesti. Dijagnoza obično uključuje kolonoskopiju i druge pretrage, a liječenje može obuhvatiti kirurške zahvate, kemoterapiju i ciljanu terapiju. Uz ranu dijagnozu i odgovarajuće liječenje, šanse za oporavak su veće, a podrška i iskustva drugih oboljelih mogu pomoći u suočavanju s izazovima bolesti.
 
U poliklinici Arista pružamo vrhunsku zdravstvenu uslugu s naglaskom na preventivu i ranu dijagnostiku raka debelog crijeva. Na raspolaganju su vam najmodernije dijagnostičke metode, uključujući neinvazivne testove te kolonoskopiju uz minimalnu nelagodu i maksimalnu sigurnost.
 
Naš tim čine iskusni i posvećeni medicinski stručnjaci koji pristupaju svakom pacijentu s pažnjom, razumijevanjem i poštovanjem. Bilo da dolazite zbog preventivnog pregleda ili imate određene simptome, naše osoblje će vas pažljivo saslušati, odgovoriti na sva vaša pitanja i pružiti vam jasne i stručne savjete.
 
Nemojte čekati, kontaktirajte nas još danas i prevenirajte bolest na vrijeme!