Polipi debelog crijeva su dobroćudne tvorbe koje tijekom života nastaju na sluznici našeg probavnog sustava. Postoji više različitih histoloških tipova polipa, a gotovo svi imaju veći ili manji maligni potencijal da postanu karcinomi. Štoviše, gotovo svi adenokarcinomi debelog crijeva nastaju iz polipa.
Polipektomija je endoskopska tehnika kojom se polipi uklanjaju iz našeg tijela i time liječi karcinom prije nego što uopće nastane.
Što je polipektomija?
Polipektomija uključuje više različitih tehnika koje sve imaju za cilj uklanjanje polipa sa sluznice probavne cijevi. Uklanjanje polipa endoskopskim putem, tj. tijekom endoskopskih pregleda (
gastroskopije i
kolonoskopije) moguće je jer su polipi promjene koje zahvaćaju samo unutarnji sloj stijenke crijeva, odnosno sluznicu.
Polipi nastaju tijekom našeg života, a rezultat su genetičkih oštećenja u stanicama koje čine sluznicu crijeva. To ne čudi obzirom da se naša crijeva konstantno moraju obnavljati jer su izložena vanjskim utjecajima. Tako česte promjene rasta u našim stanicama probavne cijevi, osobito u debelom crijevu, omogućuju da se onda i češće dogode pogreške u replikaciji koje mogu rezultirati nastankom polipa, odnosno nakupini stanica koje su se otele normalnim mehanizmima kontrole rasta.
Kada polipi svojim rastom zahvate više slojeva koji čine stijenku debelog crijeva (podsluznicu i mišićni sloj) govorimo o invaziji, odnosno karcinomu. Za razliku od polipa, karcinom se može ukloniti samo kirurškim putem tako da kirurg odstrani veći segment zahvaćenog dijela crijeva.
Prednost preventivnih
kolonoskopija je upravo u činjenici da se za vrijeme pregleda mogu pronaći polipi te odmah učiniti polipektomija polipa debelog crijeva i time spriječiti razvoj karcinoma i potreba za kirurškim liječenjem.