Najčešća nefrološka dijagnostička pretraga je uzv bubrega. Pregled je bezbolan, traje oko 10 - 15 minuta i temelji se na pregledu ultrazvučnom sondom (nema zračenja, nema izlaganja kontrastnim sredstvima, nije štetna za organizam), a obavlja se preko sonde prislonjene na trbuh u ležećem položaju.
Ovo je osnovna dijagnostička pretraga koja nam pokazuje aktualno stanje bubrega (na temelju oblika i veličine može se reći o prisutnosti i/ili uznapredovalosti bubrežne bolesti). Ultrazvukom bubrega gledamo/mjerimo oblik, položaj i veličinu bubrega (normalna veličina bubrega je oko 10-12 cm) te ukoliko su bubrezi manji od 10 cm najčešće je riječ o kroničnoj bubrežnoj bolesti, a u nalazima obično budu povišeni urea i kreatinin.
Načelno bi svatko tko ima povišenu ureju i kreatinin ili prisutnu krv u mokraći trebao biti pregledan na UZV bubrega. Ukoliko su bubrezi povećani najčešće sumnjamo na zahvaćenost bubrega u sklopu šećerne bolesti. Potom se mjeri širina/debljina parenhima: pokazuje koliko je prisutno oštećenje bubrega (normalna debljina parenhima je iznad 1,5 cm, te je tamne/crne boje, dok u slučaju kronične bubrežne bolesti/zatajenja je prisutan ,,svjetliji parenhim,,).
Ultrazvukom bubrega također možemo opisati: prisutnost cista, kamenaca i drugih dobroćudnih ili zloćudnih promjena. Odmah se mogu dobiti informacije o cisti: kakve je veličine, gdje je smještena, je li dobroćudna ili zloćudna, je li pritišće mokraćne putove.
Sve veličine kamenaca su načelno lako vidljive ultrazvukom te se može reći koliko utječu na uredno oticanje mokraće te njihova anatomska lokacija.
Ovom metodom se može detektirati prisutnost dobroćudnih ili zloćudnih tumora bubrega. Ovo je osnovna metoda za dijagnosticiranje i praćenje policistične bolesti bubrega, kao i metoda izbora u slučaju učestalih infekcija mokraćnih puteva gdje anatomske i patološke varijante mogu biti uzrok normalnom oticanju mokraće u bubregu koje onda dovode do plodnog tla za nastajanje infekcija.
U sklopu pregleda UZV bubrega uključen je i pregled mokraćnog mjehura (pregledava se stijenka mokraćnog mjehura kako bi se isključili dobroćudni i zloćudni tumori). Konačno pregledava se i prostata gdje se određuje veličina iste (navedeno ne zamjenjuje pregled urologa).