Ovom neinvazivnom i neškodljivom metodom dobivamo važne informacije o izgledu i funkciji trbušnih organa kao što su:
Jetra i žučni mjehur
Bubrezi i mokraćni sustav
Slezena
Gušterača
Maternica i jajnici
Osim izgleda parenhimskih organa ultrazvuk nam daje informaciju o protočnosti krvnih žila (color doppler) te postojanju tekućih ili solidnih kolekcija u trbuhu.
U kojim bolestima je važan ultrazvuk abdomena?
Ultrazvuk koristimo u većini bolesti koje se tiču trbušnih organa. Simptomi i znakovi tih bolesti poput bolova u trbuhu, žutice, slabokrvnosti (anemije), poremećenih jetrenih nalaza i parametara bubrežne funkcije, gubitka na tjelesnoj težini ili apetita zahtijevaju UZV abdomena u sklopu dijagnostičke obrade.
Ovim pristupom mogu se pravovremeno otkriti mnoga stanja poput žučnih i bubrežnih kamenaca, hepatitisa, masne jetre, cista jetre, gušterače i bubrega, uvećane slezene (splenomegalija) ili slobodna tekućina (ascites) u trbuhu.
Ultrazvukom se može procjenjivati veličina aneurizme abdominalne aorte (AAA), prisutnost aterosklerotskih plakova, protok kroz organe poput jetre i bubrega (splenoportalna cirkulacija) te detektirati uvećane limfne čvorove.
Osim toga, ultrazvukom se mogu detektirati i tumori jetre i bubrega kako i metastaze, najčešće u jetri.
Kako se izvodi ultrazvuk abdomena?
Ultrazvuk je neškodljiva i neinvazivna metoda što znaći da je potpuno sigurna za pacijenta.
Izvodi se pomoću ultrazvučne sonde koja emitira ultrazvučne valove koji prolaze kroz organe različitim brzinama te bivaju odbijeni nazad prema sondi (poput valova od obalu) gdje služe uređaju da izradi dvodimenzionalnu (ili trodimenzionalnu) sliku unutrašnjosti promatranog područja.
Pacijent se postavi u ležeći položaj, a prema potrebi liječnik može zamoliti pacijenta da se zarotira na lijevi ili desni bok radi bolje preglednosti.
Na kožu pacijenta se aplicira gel koji pomaže prijenosu ultrazvučnih valova u unutrašnjost organizma. Gel se na uređajima koji do omogućuju zagrijava na tjelesnu temperaturu radi ugodnije primjene.
Priprema za ultrazvuk abdomena
Za adekvatan nalaz ultrazvuka abdomena važno je da je pacijent natašte, odnosno da je zadnji obrok bio 4-6 sati prije pregleda. Voda se smije konzumirati do 2 sata prije pregleda.
Preporučljivo je biti punog mokraćnog mjehura radi bolje analize.
Kolika je cijena pregleda?
Ultrazvuk abdomena + color doppler
70,00 €
Gastroenterolog - prvi pregled + Ultrazvuk abdomena sa color dopplerom