Kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB) je progresivna bolest koja u početku zahvaća samo pluća. Napredovanjem bolesti dolazi do razvoja komplikacija u brojnim drugim organskim sustavima. Naime, zbog smanjenog dotoka kisika u sve organe u tijelu dolazi do oštećenja srca, bubrega, mišićno-koštanog sustava i mnogih drugih te nastaje funkcijska nesposobnost cijelog organizma.
KOPB: simptomi i rizični faktori
U svijetu se nalazi na trećem mjestu uzroka smrti od svih bolesti.
Simptomi ove bolesti ovise o težini samog stanja bolesnika. Najčešće je riječ o kašlju i to u većini slučajeva produktivnom te o nedostatku zraka (dispneji).
Najčešći rizični faktor za nastanak KOPB-a je pušenje. Čak oko 95% oboljelih su pušači ili bivši pušači. Otprilike trećina pušača će oboliti od KOPB-a.
Rizik obolijevanja od KOPB-a ovisan je o dužini pušačkog staža i broju popušenih cigareta (tzv. koeficijent “pack/years”) što se može izračunati kao omjer umnoška broja popušenih cigareta dnevno i godina pušačkog staža s brojem cigareta u jednoj kutiji.
Postoji nekoliko fenotipova KOPB-a od kojih su najpoznatiji emfizem (oštećenje plućnog tkiva otežava opskrbu kisikom) i fenotip kroničnog bronhitisa (upala bronha u kojima se stvara velika količina sluzi što izaziva kašalj i iskašljavanje).
Prevencija
Važno je razlikovati različite fenotipove zbog drukčijeg terapijskog pristupa. Najjednostavniji i najbolji način za postavljanje dijagnoze je spirometrija ili mjerenje plućne funkcije. Svim pušačima preporuča se najmanje jednom godišnje učiniti spirometriju kako bi se na vrijeme otkrio početni poremećaj plućne funkcije, a time i započelo liječenje.
U prevenciji komplikacija KOPB-a svakako se preporuča redovno godišnje cijepljenje protiv gripe i kombiniranim cjepivom protiv najčešćih uzročnika upale pluća, koja se nerijetko javlja kod teških bolesnika. Bolest nažalost nije izlječiva pa je od iznimne važnosti raditi na prevenciji nastanka ove bolesti, a to je na prvom mjestu nepušenje.