Što je gastroskopija, kako se izvodi i kako se pripremiti za gastroskopiju
Što je gastroskopija?
Gastroskopija ili ezofagogastroduodenoskopija (EGDS) je nekirurški pregled jednjaka, želuca i dvanaesnika. Izvodi se endoskopom - tankim, savitljivim instrumentom s kamerom i svjetlom, koji se uvodi kroz usta pacijenta. Ova metoda omogućuje liječnicima detaljan uvid u stanje gornjeg dijela probavnog sustava.Detaljno, gastroskopija je postupak koji omogućava liječniku pregled vašeg jednjaka, želuca i prvog dijela tankog crijeva (dvanaesnika). Ispitivanje se obavlja pomoću tankog (promjera do 10 mm) fleksibilnog, cjevolikog instrumenta kojeg nazivamo endoskop. Endoskop se uvodi kroz usta, te prolazi kroz jednjak do želuca i dvanaesnika. Pregled se može obaviti s anestezijom ili bez anestezije. U okviru pretrage može se prema indikaciji učiniti i biopsija sluznice jednjaka, želuca i dvanaesnika kojom se dokazuje Helicobacter Pylori infekcija ili druga patološka stanja navedenih organa.
Kada se radi gastroskopija?
Gastroskopijom se može otkriti što uzrokuje simptome kao što su žgaravica, bolovi u gornjem trbuhu, povraćanje, nadutost ili krvarenje. Također se koristi za provjeru da li postoje upalne promjene sluznice jednjaka, želuca ili dvanaesnika, ulkus želuca (čir) ili rani znakovi malignih oboljenja jednjaka i/ili želuca. Tijekom samog postupka, liječnik može uzeti jednu ili više biopsija (malih uzoraka tkiva) sa ciljem mikroskopske analize sluznice organa. Naime, promjene sluznice koje uzrokuju određene simptome (upala, atrofija, metaplazija, reaktivne promjene itd.) odnosno sugeriraju neku bolest nisu uvijek vidljive golim okom već je potrebna i patohistološka analiza.Priprema za gastroskopiju - kako se najbolje pripremiti za pregled
Kako bi vaš liječnik prilikom gastroskopije dobro vidio sluznicu želuca i dvanaesnika, vaš želudac mora biti potpuno prazan. Ukratko, to znači da u pravilu mora proći više od 6 sati od posljednjeg obroka i 2 sata prije pregleda bez konzumacije vode (4 sata ako se pregled radi u anesteziji).Konkretni savjeti pripreme za gastroskopiju su sljedeći:
- Prehrana prije gastroskopije - Na dan gastroskopije prepručuje se ne uzimati hranu, a bistru vodu do 2 sata prije pregleda, odnosno 4 sata ukoliko se radi u anesteziji
- Uz zadnju konzumaciju vode prije pregleda savjetuje se uzeti 420 mg simetikona
- Ako inače uzimate lijekove (npr. tablete za krvni tlak), uzmite ih kao i obično osim ako liječnik posebno ne napomene drugačije.
- Posebno je važno obavijestiti svog liječnika ili medicinsku sestru ako ste alergični na bilo koji lijek ili ako imate astmu, ako bolujete od šećerne bolesti (dijabetes), imate peludnu groznicu ili ekcem ili ako uzimate lijekove koji razrjeđuju krv.
Anestezija je osobito preporučljiva ako je potrebno analizirati sluznicu jednjaka i kardije ili uzeti multiple biopsije. Anestezija osigurava da ste tijekom pregleda opušteni i da nemate nagona za podrigivanjem što otežava vizualizaciju i produljuje sam pregled.
Postupak gastroskopije - tijek pregleda
Postupak prije gastroskopije
Ako imate zubnu protezu od vas će biti zatraženo da izvadite istu. Također je potrebno izvaditi kontaktne leće te skinuti naočale.Ako ste se odlučili za gastroskopiju pod anestezijom, mala plastična cjevčica (kanila) postavit će se u venu kako bi se mogli primijeniti anestetici i davati infuziju. Sedativ će se ubrizgati kroz kanilu, te ćete gotovo odmah osjetiti opuštenost i pospanost.
Dok ste u sedaciji, provodi se trajno praćenje vaših vitalnih funkcija, (količina kisika u krvi te vrijednosti krvnog tlaka i pulsa) kroz mali aparatić pričvršćen na prstu i ako je potrebno dobiti ćete dodatni kisik putem maske.
Postupak gastroskopije
Gastroskopija se obavlja dok ležite na lijevom boku. Medicinska sestra / tehničar će u usta postaviti usnik koju morate zagristi i držati zubima a nakon toga će kroz nju pažljivo uvesti endoskop. Usnik štiti vaše zube i prevenira mogućnost da zagrizete endoskop. Ako ste budni prilikom pregleda gastroenterolog vas može zamoliti da napravite gutljaj kako bi uveo endoskop u jednjak.Tijekom cijelog postupka možete normalno disati (na usta i na nos). Kad je endoskop uvedenu želudac, obično se pomoću posebne pumpice malo zraka upuhne kroz cijev kako bi se stijenke želuca izravnale i sluznica želuca što bolje vidjela. U tom trenutku možete osjetiti kratku nelagodu.
Mala kamera na vrhu endoskopa šalje sliku unutrašnjosti vašeg želuca na ekran kojeg gleda liječnik i tako pregledava vaš jednjak, želudac i tanko crijevo. Moderni endoskopi imaju ekrane visoke rezolucije i poseban filter (virtualna kromoendoskopija) koji omogućavaju detaljnije analizu sluznice.
Ukoliko je potrebno, liječnik će sitnim instrumentima koji ulaze kroz endoskop uzeti komadić tkiva želuca (biopsiju).
Koliko traje gastroskopija?
Postupak je bezbolan i kratkotrajan. Gastroskopija bez anestezije traje vrlo kratko, oko 5 minuta.Kod gastroskopije pod anestezijom je trajanje, zbog anestezije, nešto duže i cijeli postupak traje 10-ak minuta. Također, potrebno je i kratko vrijeme nakon zahvata da se pacijent u cijelosti razbudi.
Ako se radi polipektomija ili neka druga terapeutska metoda pregled se može produljiti i na 30-45 minuta.