Hemoroidi: Kako ih prepoznati, liječiti i spriječiti

Objavljeno: 16.7.2025.
Zadnja izmjena: 16.7.2025.
Hemoroidi: Kako ih prepoznati, liječiti i spriječiti

Što su hemoroidi?

Hemoroidi su jedna od najčešćih, ali i najneugodnijih zdravstvenih tegoba koje pogađaju velik broj ljudi širom svijeta, bez obzira na dob ili spol. Iako se o njima često govori potiho i s nelagodom, važno je naglasiti da hemoroidi nisu rijetkost niti nešto zbog čega bi se trebalo stidjeti. Riječ je o stanju koje može znatno utjecati na kvalitetu života, ali koje se najčešće može izliječiti ili barem uspješno ublažiti pravilnim pristupom, prehranom i njegom.

Hemoroidi su proširene, natečene vene u području anusa i donjeg dijela rektuma.
Mogu se pojaviti unutar rektuma (unutarnji hemoroidi) ili pod kožom oko anusa (vanjski hemoroidi). Nastaju zbog pojačanog pritiska na vene u području zdjelice i rektuma. Taj pritisak može biti uzrokovan brojnim čimbenicima, među kojima su najčešći kronični zatvor (konstipacija) dugo sjedenje na zahodu, trudnoća, pretilost, fizička neaktivnost, ali i nasljedna sklonost slabijem vezivnom tkivu u tom području.

Jedan od ključnih razloga zašto se hemoroidi pojavljuju jest pojačani napor tijekom pražnjenja crijeva. Kada osoba redovito napinje trbušne mišiće kako bi potaknula stolicu, povećava se tlak na vene u rektumu. S vremenom, to može dovesti do njihovog oticanja, stvaranja čvorića i bolnih upala. Također, starenjem dolazi do slabljenja tkiva koje podupire vene, pa se hemoroidi češće javljaju u srednjoj i starijoj životnoj dobi.

 

Unutarnji hemoroidi

Unutarnji hemoroidi nalaze se unutar rektuma i obično se u početnim fazama ne vide niti ne osjećaju jer se nalaze na mjestu gdje ima malo živčanih završetaka. Zbog toga simptomi kod unutarnjih hemoroida često mogu biti suptilni ili gotovo neprimjetni dok se stanje ne pogorša.
 
Unutarnji hemoroidi dijele se u 4 stupnja:
  1. Prvi stupanj - proširene vene unutar rektuma koje ne izlaze van rektuma
  2. Drugi stupanj - hemoroidi koji izlaze kroz anus tijekom pražnjenja crijeva, ali se sami spontano vraćaju nazad unutra.
  3. Treći stupanj - uključuje hemoroide koji izlaze iz anusa i ne vraćaju se sami, već ih osoba mora manualno vratiti.
  4. Četvrti stupanj - hemoroide koji izlaze iz anusa, ostaju vani i ne mogu se vratiti u anus.
 
Jedan od prvih znakova unutarnjih hemoroida jest bezbolno krvarenje tijekom pražnjenja crijeva. Krv je obično svijetlocrvena i pojavljuje se na toaletnom papiru ili u WC školjci. U kasnijim fazama, unutarnji hemoroidi mogu postati bolni ako se spuste kroz analni otvor, što se naziva prolapsom. U tom slučaju osoba može osjetiti meku izraslinu oko anusa, koja se ponekad može sama povući ili ju je potrebno vratiti ručno. Ako dođe do upale, stanje može postati vrlo neugodno i zahtijevati medicinsku intervenciju.

 

Vanjski hemoroidi

Za razliku od unutarnjih, vanjski hemoroidi razvijaju se pod kožom oko anusa i obično su vidljivi golim okom. Budući da je to područje bogato osjetljivim živčanim završecima, vanjski hemoroidi su često bolni, osobito ako dođe do stvaranja krvnog ugruška unutar proširene vene. Takvo stanje poznato je kao trombozirani hemoroidi.
 
Trombozirani hemoroid karakterizira iznenadna, intenzivna bol, oticanje i pojava tvrde, plavičaste kvržice u blizini anusa. Iako takvo stanje može biti izuzetno neugodno, najčešće nije opasno i uz pravilnu njegu može se povući unutar nekoliko dana. Važno je znati da se vanjski hemoroidi mogu spontano povući, ali u većini slučajeva, kada simptomi traju dulje ili se pogoršavaju, potrebno je potražiti pomoć liječnika. Lakši oblici ove bolesti prolaze unutar tjedan dana, dok teži mogu potrajati i nekoliko tjedana.

 

Kako izgledaju hemoroidi?

Unutarnji hemoroidi nalaze se unutar rektuma i nisu vidljivi golim okom, a ponekad se mogu napipati prilikom većeg naprezanja ili tijekom pražnjenja crijeva. Kada se razvije prolaps (iskliznu van analnog otvora) izgledaju poput malih, mekanih čvorića ružičaste ili crvenkaste boje.
 
Vanjski hemoroidi, s druge strane, nalaze se ispod kože oko anusa i mnogo su lakše uočljivi. Oni izgledaju poput plavičastih ili tamnoljubičastih oteklina jer su ispunjeni krvlju. Kada dođe do stvaranja krvnog ugruška unutar vanjskog hemoroida, što nazivamo trombozom, on postaje izrazito bolan i tvrd na dodir. U tom slučaju, hemoroid se može značajno povećati i biti izuzetno osjetljiv, a koža oko njega može biti upaljena i crvenkasta.
 
Često se hemoroidi mogu zamijeniti s drugim promjenama, kao što su analne fisure ili iritacije kože, pa je ključno posjetiti liječnika radi precizne dijagnoze.

 

Simptomi hemoroida

Simptomi hemoroida ovise o njihovoj vrsti i stadiju, no postoje određeni znakovi koje većina oboljelih primjećuje. Jedan od najčešćih simptoma je pojava svijetlo crvene krvi u stolici kod odraslih osoba. Krv iz anusa najčešće se primjećuje na toaletnom papiru ili u wc školjci nakon obavljanja velike nužde. Ova pojava može preplašiti osobu, no ova krvarenja događaju se zbog oštećenja proširenih vena tijekom defekacije i potpuno su bezopasna.
 
Osim krvarenja, bol je još jedan čest simptom, osobito kada je riječ o vanjskim hemoroidima. Bol se može javljati tijekom ili nakon sjedenja, kao i prilikom defekacije. Osjećaj nelagode, svrbež, peckanje i pritisak u području anusa također su česte tegobe koje ukazuju na prisutnost hemoroida. U težim slučajevima, dolazi do oticanja, stvaranja čvorića ili osjećaja stranog tijela u anusu.
 
Bol u području anusa, naročito ako je praćena obilnim krvarenjem nakon obavljanja velike nužde, može upućivati i na druga ozbiljnija stanja, poput maligne bolesti pa je izuzetno važno ne zanemarivati simptome i na vrijeme potražiti stručnu pomoć.

 

Koliko traju hemoroidi?

Trajanje hemoroida ovisi o nekoliko faktora - stadiju bolesti, načinu liječenja i generalnom zdravstvenom stanju osobe.
 
U blažim slučajevima, posebno kod unutarnjih hemoroida koji nisu komplicirani, simptomi mogu nestati u roku od nekoliko dana do tjedan dana, osobito ako se odmah krene s promjenama životnog stila i primjenom terapije.
 
Kod kompliciranih hemoroida, osobito vanjskih ili tromboziranih, trajanje simptoma može biti dulje, ponekad i do nekoliko tjedana. Ako se hemoroidi često vraćaju, zahtijevaju dugotrajnije liječenje ili čak kirurške zahvate. U takvim slučajevima, trajanje tegoba ovisi i o tome koliko je osoba spremna promijeniti prehrambene navike, povećati unos vlakana, piti dovoljno tekućine i izbjegavati dugotrajno sjedenje i naprezanje pri obavljanju nužde.

 

Prevencija hemoroida

Prevencija hemeroida temelji se na promjenama životnog stila koje smanjuju rizik od njihova nastanka ili povratka. Ključno je održavati zdravu i uravnoteženu prehranu bogatu vlaknima, piti dovoljno tekućine te izbjegavati zatvor i naprezanje tijekom pražnjenja crijeva. Redovita tjelesna aktivnost, poput svakodnevne šetnje ili lagane tjelovježbe, potiče rad crijeva i sprječava formiranje hemoroida.
 
Kontrola tjelesne težine također pomaže jer pretilost povećava pritisak na vene u analnom području. Pravilna higijena nakon obavljanja nužde korištenjem vode ili vlažnih maramica sprječava iritaciju i dodatna oštećenja. Također, važno je ne odgađati odlazak na toalet i izbjegavati dugotrajno sjedenje, osobito na WC školjci.
 
Usvajanjem ovih jednostavnih, ali važnih navika moguće je znatno smanjiti rizik od pojave hemoroida i očuvati zdravlje probavnog sustava.

 

Kako liječiti hemoroide kod kuće?

Blaži oblici hemoroida vrlo se uspješno mogu tretirati u kućnim uvjetima uz pravilnu njegu i disciplinu.
 
Prvi i najvažniji korak je regulacija probave, odnosno sprečavanje zatvora, što se postiže povećanim unosom vlakana kroz konzumaciju dovoljne količine voća, povrća i cjelovitih žitarica te dovoljnim unosom tekućine tijekom dana.
 
Posebno se ističu banane kao korisna namirnica u prehrani kod hemoroida. Banane imaju sposobnost da omekšaju stolicu zahvaljujući vlaknima koje sadrže, a ujedno su blage za crijeva i lako probavljive. Osim banana, vrlo su korisne i kruške, jabuke, šljive te povrće poput brokule, mrkve i špinata. Također, preporučuju se fermentirani proizvodi poput jogurta i kefira jer pomažu u održavanju zdrave crijevne flore.
 
Uklanjanju hemoroida doprinosi redovita tjelesna aktivnost koja potiče cirkulaciju i probavu, kao i izbjegavanje dugotrajnog sjedenja, osobito na tvrdoj podlozi. Osobe koje već pate od hemoroida trebale bi izbjegavati naprezanje prilikom obavljanja nužde, što znači da je važno ne odgađati odlazak na toalet i izbjegavati sjedenje na WC školjki duže nego što je potrebno.
 
Jedan od najpopularnijih kućnih tretmana su tople kupke, koje mogu znatno smanjiti upalu i bol. Potrebno je sjesti u toplu vodu, idealno dva do tri puta dnevno po desetak minuta. Osim toga, vrlo je važno održavati analno područje čistim i suhim. Prilikom čišćenja nakon nužde preporučuje se koristiti vlažne, bezmirisne maramice ili ispiranje vodom umjesto toaletnog papira, koji može dodatno iritirati kožu.

 

Tablete za hemoroide

Kada se simptomi ne mogu u potpunosti ublažiti isključivo promjenama životnog stila, pacijentima se preporuča dodatna terapija, a tablete za hemoroide mogu biti vrlo učinkovita opcija.
 
Tablete koje sadrže diosmin i hesperidin djeluju tako da jačaju stijenke vena, poboljšavaju vensku cirkulaciju i smanjuju upalu u rektalnom području.
 
Moguće je uzimati i laksative kao što je sirup laktuloze, koji će omekšati stolicu i spriječiti naprezanje prilikom defekacije. U slučaju da osoba ne može unositi dovoljno vlakana dnevno, moguće je koristiti i suplemente vlakana.

 

Mast za hemoroide

Za mnoge ljude koji traže brzo olakšanje, mast za hemoroide predstavlja prvo sredstvo koje posegnu kada osjete simptome poput svrbeža, peckanja i boli. Mast za hemoroide djeluje lokalno, izravno na analno područje, te može pružiti trenutno olakšanje. Takve masti najčešće sadrže kombinaciju protuupalnih, analgetskih i vazokonstriktivnih sastojaka koji smanjuju oticanje, ublažavaju bol i sprječavaju daljnje iritacije.
Važno je naglasiti da prolongirana upotreba (dulje od 7 dana) lokalnih preparata može pogoršati iritaciju kože oko analne regije.

 

Operacija hemoroida

Unatoč svim dostupnim metodama liječenja, u određenim slučajevima hemoroidi ne reagiraju na konzervativnu terapiju i tada je operacija hemoroida najbolja opcija.
 
Postoji više različitih kirurških tehnika koje se koriste za uklanjanje hemoroida, uključujući tradicionalnu hemoroidektomiju (klasično kirurško uklanjanje hemoroida), hemoroidopeksiju te manje invazivne metode poput laserske kirurgije, skleroterapije i ligacije gumenim prstenovima. Izbor metode ovisi o stupnju bolesti, općem zdravstvenom stanju pacijenta i preporuci specijalista.
 
Hemoroidopeksija podrazumijeva djelovanje spajalicom na unutarnje hemoroide kako bi im se prekinuo dotok krvi i kako bi se prolabirano tkivo vratilo na svoje mjesto. U posljednje vrijeme posebo je popularna laserska kirurgija jer ona predstavlja neinvazivnu metodu koagulacije hemoroida laserom te zahtijeva minimalni oporavak.
 
Iako mnogi pacijenti zaziru od operacije zbog straha od boli i oporavka, moderna medicina omogućava brže i sigurnije zahvate nego ikada prije. Nakon operacije hemoroida, važno je strogo se pridržavati uputa liječnika, održavati higijenu, uzimati propisane lijekove i paziti na prehranu kako bi se spriječilo ponovno pojavljivanje bolesti.

 

Zaključak

Hemoroidi su česta i obično zanemarena tegoba koja može značajno narušiti kvalitetu života ako se ne prepoznaju i ne liječe na vrijeme. Uzroci hemoroida su brojni i uključuju zatvor, sjedilački način života, nepravilnu prehranu, genetsku predispoziciju i povećani pritisak u trbušnoj šupljini. Simptomi hemoroida variraju od blagih, poput svrbeža i nelagode, do ozbiljnih, poput krvarenja, boli i prolapsa.
 
Liječenje hemoroida može biti vrlo uspješno ako se na vrijeme započne s terapijom. Ono uključuje promjenu prehrambenih navika, korištenje lokalnih preparata i lijekova te, ako je potrebno, kirurški zahvat. Ključ uspjeha leži u prevenciji - redovita tjelesna aktivnost, kontrola tjelesne težine, pravilna prehrana i higijena predstavljaju najvažnije korake za sprječavanje pojave ili povratka hemoroida.
 
Održavanje zdravih navika ne samo da pomaže kod liječenja postojećih hemoroida, već dugoročno štiti cijeli probavni sustav. Ulaganje u vlastito zdravlje kroz svakodnevne, jednostavne korake najbolji je način da se hemoroidi ne vrate i da život bude ispunjen i udoban.