Bolovi u trbuhu: uzroci, simptomi i rješenja za gornji i donji dio abdomena

Anatomija trbuha
Abdomen (trbuh) je anatomski prostor omeđen dijafragmom s gornje strane, zdjelicom s donje strane, trbušnom stijenkom sprijeda i kralježnicom straga. Riječ je o šupljini u kojoj se nalaze izrazito važni organi probavnog, mokraćnog i reproduktivnog sustava. Među najvažnijim organima koji se nalaze u trbušnoj šupljini su želudac, tanko i debelo crijevo, jetra, žučni mjehur, gušterača, bubrezi, slezena, mokraćni mjehur te kod žena- maternica i jajnici. Svaki poremećaj u radu tih organa može se prezentirati kao bolovi u trbuhu, nadutost, grčevi ili drugi simptomi, a specifična lokacija i priroda tih znakova često ukazuje na to koji je organ pogođen.Trbuh obično dijelimo na gornji i donji te na lijevi i desni kvadrant kako bi lakše razumjeli i dijagnosticirali poremećaj koji dovodi do pojave boli u tom području, a kao točku po kojoj se orijentiramo u toj podijeli koristimo pupak.
Zašto nastaju bolovi u trbuhu?
Bolovi u trbuhu predstavljaju jedan od najčešćih razloga za posjet liječniku, a njihova raznovrsnost često otežava postavljanje dijagnoze bez dodatnih pretraga.Uzroci boli mogu biti poremećaj funkcije pojedinog organa ili patološke promjene na samom organu, a psihogeni uzroci, iako manje prepoznatljivi, nisu rijetki- stres, tjeskoba i emocionalna napetost često se očituju kroz fizičke simptome, posebice kroz osjećaj težine, boli ili nadutosti u trbuhu.
Posebnu važnost ima lokalizacija boli jer može znatno suziti spektar mogućih dijagnoza, a popratni simptomi također mogu upućivati na uzrok boli u trbuhu.
Nadutost (osjećaj punoće) je simptom koji se javlja zasebno, ali češće uz bolove u trbuhu i treba je razlikovati od distenzije trbuha. Napuhan trbuh može biti posljedica nakupljanja plinova, poremećaja u crijevnoj flori, intolerancije na određene vrste hrane (npr. gluten ili laktoza), dok je distendiran trbuh često refleksa pojava koja se javlja u stresnim stanjima. Povraćanje, mučnina, povišena temperatura i promjene u stolici (proljev/konstipacija) također mogu upućivati na uzročnika. Određeni simptomi su specifični za poremećaje određenih organa, kao što je naprimjer žutica karakteristična za bolesti jetre, a peckanje kod mokrenja ukazuje na patologiju mokraćnog sustava.
Uz lokalizaciju boli, za bolje usmjeravanje korisne su i informacije o karakteru boli (tupa, žareća), širenju boli (u leđa, rame i sl.), kada je bol nastala, što ju pogoršava, a što ublažuje, koliko traje bol i kada se prvi put javila.
Razlikovanje između bezazlenih i ozbiljnih uzroka moguće je samo uz pažljivu analizu simptoma i njihove lokalizacije, a u slučaju sumnje, uvijek je preporučljivo konzultirati se s liječnikom.
- Bol u gornjem dijelu trbuha najčešće se povezuje s problemima želuca, jetre ili gušterače.
- Bol u sredini trbuha, osobito oko pupka, može ukazivati na patologiju tankog crijeva, početak upale slijepog crijeva ili čak crijevnu opstrukciju.
- Donji dio trbuha često je mjesto boli uzrokovane problemima debelog crijeva, mokraćnog sustava ili reproduktivnih organa.
Bol u gornjem dijelu trbuha: uzroci i simptomi
Lijeva gornja strana abdomena
Gornji dio trbuha možemo podijeliti na lijevi i desni dio/kvadrant. Bolovi u gornjem lijevom dijelu trbuha često se javljaju kao posljedica poremećaja u probavnom sustavu. Jedan od najčešćih uzroka takve boli je funkcijska dispepsija, odnosno „nervoza želuca“ koja se očituje osjećajem pečenja ili žarenja u želucu, mučninom, nadutošću te često i osjećajem nelagode nakon jela.Osim dispepsije, vrlo čest uzrok boli u gornjem dijelu trbuha su ulkusi, odnosno čirevi na želucu i dvanaesniku. Ulkusi predstavljaju oštećenja sluznice probavnog sustava, a najčešće su posljedica djelovanja bakterije Helicobacter pylori ili dugotrajne upotrebe nesteroidnih protuupalnih lijekova poput ibuprofena i aspirina. Čir na želucu obično izaziva tupu ili peckajuću bol u gornjem dijelu trbuha koja se javlja 30 minuta do sat vremena nakon jela, dok čir na dvanaesniku izaziva sličnu bol, ali se ona najčešće javlja na prazan želudac ili tijekom noći te se može privremeno ublažiti unosom hrane ili antacida.
Drugi čest uzrok je gastroezofagealna refluksna bolest (GERB), u kojoj se želučana kiselina vraća u jednjak, uzrokujući žarenje iza prsne kosti, osobito nakon obilnih obroka ili konzumacije masne i začinjene hrane.
Kod većine ljudi, bolovi u želucu mogu biti prolazni i povezani s probavnim smetnjama, no kada su učestali, jaki i praćeni dodatnim simptomima poput gubitka apetita, mršavljenja ili tamne stolice, potrebno je potražiti liječničku pomoć.
Slezena, iako rijetko izvor akutne boli, može biti uzrok boli u gornjem lijevom kvadrantu abdomena u slučaju povećanja (splenomegalije) zbog infekcije, anemije ili bolesti jetre.
Bolovi u gornjem dijelu trbuha mogu biti povezani s gušteračom. Akutni pankreatitis, odnosno upala gušterače, izaziva snažnu, iznenadnu „pojasastu“ bol koja se često širi prema leđima poput obruča, uz prisutnost mučnine i povraćanja, a ponekad i povišene temperature. Najčešće nastaje kao posljedica opstrukcije žučnim kamencem ili kod pretjerane konzumacije alkohola.
Vrlo je važno znati da se bol ponekad može projicirati tj. reflektirati u druga područja. Tako se srčani udar, pogotovo ako zahvaća donji dio srca, može prezentirati kao bol u gornjem dijelu abdomena pa je u takvom slučaju izrazito važno pravovremeno prepoznati i intervenirati.
Desna gornja strana abdomena
Jedan od najčešćih uzroka boli u ovom dijelu trbuha je prisutnost žučnih kamenaca. Žučni kamenci su čvrste naslage koje se formiraju u žučnom mjehuru, malom organu smještenom neposredno ispod jetre. Iako često ne uzrokuju simptome, u trenutku kada kamenac blokira žučni kanal, dolazi do bilijarnih kolika- jake, grčevite boli u gornjem desnom dijelu trbuha koja se često širi prema leđima, desnom ramenu ili lopatici. Bol se najčešće javlja naglo, traje od nekoliko minuta do nekoliko sati, a obično se pojavljuje nakon obilnog ili masnog obroka. Osim boli, mogu biti prisutni mučnina, povraćanje i osjećaj težine u trbuhu.Ako se stanje s žučnim kamencima zakomplicira, može doći do upale žučnog mjehura, odnosno kolecistitisa. U tom slučaju bol postaje stalna, duboka i oštra, lokalizirana u gornjem desnom kvadrantu i pojačava se pri pritisku na to područje. Pojavljuju se i drugi simptomi poput povišene temperature i žutice ako se žuč ne može pravilno izlučivati.
Osim žučnog sustava, jetra igra ključnu ulogu kada govorimo o boli u gornjem desnom dijelu trbuha. Hepatitis, odnosno upala jetre, može uzrokovati tupu, kontinuiranu bol ispod desnog rebrenog luka. Bol nije uvijek intenzivna, ali je često praćena osjećajem napetosti, umora, mučninom, smanjenim apetitom i žutom bojom kože i bjeloočnica- simptomima karakterističnim za poremećaje jetrene funkcije. Hepatitis može biti virusnog podrijetla, uzrokovan toksičnim tvarima (npr. alkoholom ili lijekovima) ili kao posljedica autoimunih poremećaja.
Rjeđe, ali moguće dijagnoze uključuju tumore jetre (benigne ili maligne), koji najčešće izazivaju nelagodu, osjećaj pritiska i rastezanja u području gornjeg desnog kvadranta kako rastu i povećavaju volumen jetre.
Nadalje, bolovi u gornjem desnom dijelu trbuha ponekad mogu biti i reflektirani- bol porijeklom iz pluća zbog pneumonije ili plućne embolije može se projicirati u područje desnog gornjeg abdomena.
Nadutost i probavne smetnje
Nadutost i probavne smetnje često prate bolove u gornjem dijelu trbuha i dodatno otežavaju svakodnevno funkcioniranje. Osjećaj napuhanosti, osjećaj pritiska u gornjem dijelu trbuha, podrigivanje i nelagoda nakon jela klasični su simptomi koji se nazivaju dispepsija. Ova pojava može imati organski uzrok, poput gastritisa ili infekcije bakterijom Helicobacter pylori, ali može biti i funkcionalna, odnosno uzrokovana poremećajem osovine mozak - crijevo.Konzumacija teške, masne hrane, gaziranih pića i prejedanje najčešći su okidači nadutosti u gornjem dijelu trbuha. Osim toga, sindrom iritabilnog crijeva, intolerancije na laktozu ili gluten, ili stres, mogu izazvati osjećaj nadutosti i bolove u trbuhu nakon jela.
Tablete protiv bolova i samopomoć
Kada se suočimo s bolovima u želucu ili gornjem dijelu trbuha, mnogi posežu za lijekovima kako bi si olakšali tegobe. Na tržištu postoji niz dostupnih lijekova koji djeluju na različite načine. Antacidi, koji neutraliziraju želučanu kiselinu, često su prvi izbor kod žgaravice i blagog gastritisa. Inhibitori protonske pumpe poput pantoprazola smanjuju stvaranje želučane kiseline i koriste se kod ozbiljnijih problema poput čira na želucu.Spazmolitici se koriste za ublažavanje grčeva, dok probiotici mogu ponekad pomoći kod nadutosti.
Ipak, tablete za olakšanje bolova u gornjem dijelu trbuha ne smiju se uzimati nasumično i bez savjeta stručnjaka. Uzimanje lijekova protiv boli, poput ibuprofena ili aspirina, u pacijenta koji ne zna da ima oštećenje želučane sluznice može pogoršati stanje i izazvati dodatne smetnje. Stoga je važno razumjeti uzrok boli prije nego što se odlučimo za samoliječenje. Uz lijekove, pomažu i nemedicinske mjere: izbjegavanje teške hrane, manji i češći obroci, lagana tjelovježba, smanjenje stresa i unos dovoljne količine tekućine.
Bol u donjem dijelu trbuha: uzroci i simptomi
Bolovi u donjem dijelu trbuha: zajednički uzroci
Donji dio trbuha obuhvaća prostor ispod pupka pa sve do zdjelice, gdje se nalaze ključni organi probavnog, mokraćnog i reproduktivnog sustava.Bolovi u ovoj regiji mogu se pojaviti u svim dobnim skupinama, a najčešće su posljedica funkcionalnih poremećaja crijeva (poremećaji osovine mozak - crijevo), upala, te infekcija.
Bolovi u donjem dijelu trbuha često su povezani s probavnim smetnjama. Grčevi u trbuhu, praćeni nadutošću, osjećajem nelagode i proljevom, najčešće su simptomi virusnih ili bakterijskih infekcija crijeva, ali mogu ukazivati i na sindrom iritabilnog crijeva, stanje koje je karakterizirano dugotrajnom boli u trbuhu te promjenom ritma pražnjenja crijeva. Također, upalne bolesti crijeva, poput Crohnove bolesti i ulceroznog kolitisa, mogu uzrokovati bolove koji se ciklički javljaju, praćeni promjena u pražnjenju crijeva, umorom te smanjenom apsorpcijom hranjivih tvari.
Važnu ulogu u uzrocima bolova u ovoj regiji ima i mokraćni sustav. Upala mokraćnog mjehura (cistitis) vrlo je čest uzrok boli, osobito kod žena, i prezentira se osjećajem žarenja prilikom mokrenja, pojačanim nagonom za mokrenjem, zamućenim ili urinom neugodnog mirisa, a bol se najčešće osjeća u srednjem i donjem dijelu trbuha, iznad pubične kosti. Ako se infekcija proširi prema bubrezima, mogu se javiti i bolovi u leđima, zimica i visoka temperatura, što su karakteristični znakovi upale u bubregu (pijelonefritis).
Osim cistitisa, i bubrežni kamenci mogu izazvati izrazito jaku, grčevitu bol koja započinje u donjem dijelu leđa, ali se može širiti prema donjem dijelu trbuha i preponama. Ova bol često dolazi u valovima i može biti praćena mučninom, krvavim urinom i bolnim mokrenjem.
Bol u donjem lijevom kvadrantu trbuha
Bol u donjem lijevom dijelu trbuha najčešće je povezana s problemima u završnom dijelu debelog crijeva. Jedan od najčešćih uzroka ovakve boli je divertikulitis - upala malih izbočina (divertikula) koje nastaju na stijenki crijeva, osobito u starijih osoba. Bol kod divertikulitisa obično je tupa, konstantna i može se pogoršavati s vremenom, a često je praćena vrućicom, mučninom te promjenama u stolici. Ako se stanje pogorša, može doći do stvaranja apscesa, pa čak i puknuća crijeva, što zahtijeva hitno liječenje.Kod mlađih osoba, bol u donjem lijevom dijelu trbuha može biti povezana s poremećajima poput sindroma iritabilnog crijeva.
Bol u donjem desnom kvadrantu trbuha
Bol u donjem desnom dijelu trbuha ima vrlo specifičnu kliničku važnost, budući da se u toj regiji nalazi slijepo crijevo. Najozbiljniji uzrok ovakve boli je akutni apendicitis, koji obično počinje blagom boli oko pupka, a zatim se seli u donji desni kvadrant gdje bol postaje oštra, probadajuća i sve intenzivnija. Apendicitis se često javlja zajedno s mučninom, gubitkom apetita, povišenom temperaturom i osjetljivošću pri pritisku na to područje. Ako se ne liječi pravovremeno, upala može dovesti do puknuća slijepog crijeva i razvoja peritonitisa - po život opasne upale membrane koja oblaže trbuh.Nadutost i pritisak u donjem dijelu trbuha
Nadutost i distenzija (povećanje opsega) u donjem dijelu trbuha česti su prateći simptomi probavnih smetnji i obično znatno narušavaju kvalitetu života, osobito kod žena kod kojih se i javljaju češće nego kod muškaraca. Kod mnogih osoba nadutost je posljedica ranije spomenutih poremećaja osovine mozak - crijevo poput sindroma iritabilnog crijeva kada dolazi do stresom uvjetovane neprimjerene relaksacije mišića trbušnog zida. Nadutost i distenzija trbuha čest su pratitelj konstipacije, odnosno izostanka stolice.No, kada se nadutost kombinira s čestim mokrenjem, osjećajem nelagode u zdjelici i pritiskom na mjehur, može se raditi o infekciji mokraćnog sustava ili cistitisu. Ovi simptomi češće pogađaju žene zbog kraće mokraćne cijevi, ali nisu rijetki ni kod muškaraca, osobito ako postoji urođena sklonost infekcijama ili problemi s prostatom. Osjećaj pritiska na debelo crijevo i mjehur također se javlja kod osoba s kroničnim zatvorom, ali i kod onih koji pate od sindroma iritabilnog crijeva.
Važno je napomenuti da uporna nadutost i pritisak u zdjelici, osobito ako se javljaju zajedno s bolovima ili promjenama u mokrenju i stolici, uvijek zahtijevaju liječničku procjenu, jer mogu upućivati i na ozbiljnija stanja poput endometrioze ili tumora.
Bol u trbuhu u specifičnim populacijama
Specifični uzroci boli u trbuhu kod žena
Kod žena, bol u donjem dijelu abdomena često je povezana s menstrualnim ciklusom. Menstrualni grčevi nastaju zbog kontrakcija maternice koja izbacuje sluznicu tijekom menstruacije, a bol može trajati nekoliko dana. Osim boli, žene mogu osjetiti težinu u zdjelici, osjetljivost dojki, promjene raspoloženja i nadutost.Funkcionalne ciste jajnika predstavljaju još jedan čest uzrok boli u donjem lijevom ili desnom dijelu trbuha. Iako su većinom bezopasne i povlače se spontano, njihovo prsnuće može uzrokovati iznenadnu, intenzivnu bol praćenu mučninom ili bljedilom.
Ginekološke infekcije, uključujući upale jajnika, maternice i jajovoda, također su čest uzrok boli, a mogu biti praćene iscjetkom neugodnog mirisa, povišenom temperaturom, nelagodom tijekom mokrenja ili spolnog odnosa. U takvim slučajevima nužno je pravovremeno liječenje kako bi se izbjegle komplikacije i zaštitilo reproduktivno zdravlje.
Jedna od kompleksnijih i kroničnih bolesti koja može uzrokovati stalne ili povremene bolove u zdjelici i donjem dijelu trbuha je endometrioza. Ova bolest nastaje kada stanice sluznice maternice (endometrija) rastu izvan maternice- na jajnicima, jajovodima, crijevima ili mokraćnom mjehuru. Budući da te stanice reagiraju na mjesečne promjene kao i endometrij unutar maternice, dolazi do upale, krvarenja i stvaranja priraslica tog izvanmaterničnog tkiva, što može uzrokovati jaku, kroničnu bol, neplodnost, kao i probleme s mokrenjem ili probavom, ovisno o lokalizaciji žarišta bolesti.
Još jedan vrlo ozbiljan, iako rjeđi uzrok akutne boli je izvanmaternična ili ektopična trudnoća, kod koje se oplođeno jajašce ne usadi u maternicu, već najčešće u jajovod. Kako plod raste na mjestu koje nije predviđeno za trudnoću, može doći do prsnuća jajovoda i ozbiljnog unutarnjeg krvarenja, što zahtijeva hitnu liječničku intervenciju. Simptomi uključuju jednostranu, intenzivnu bol u donjem dijelu trbuha, krvarenje iz rodnice, vrtoglavicu i slabost.
Torzija jajnika predstavlja rotaciju jajnika oko vlastitih ligamenata što dovodi do smanjene opskrbe krvi i može dovesti do njegovog odumiranja. Bol se tada javlja naglo, izuzetno je jaka, prisutna samo s jedne strane, i može biti praćena mučninom i povraćanjem.
Specifični uzroci boli u trbuhu kod muškaraca
Muškarci također mogu patiti od bolova u donjem dijelu trbuha, a najčešći uzroci potječu iz mokraćnog i reproduktivnog sustava. Infekcije mokraćnog mjehura, upale mokraćne cijevi ili upale prostate (prostatitis) često uzrokuju tupu, stalnu bol koja se može širiti prema leđima ili preponama. Ti bolovi često su praćeni učestalim i otežanim mokrenjem, osjećajem nepotpunog pražnjenja mjehura te, u nekim slučajevima, bolovima tijekom ejakulacije.Još jedan značajan čimbenik je povećana prostata ili benigna hiperplazija prostate, koja se češće javlja kod starijih muškaraca. Iako u većini slučajeva nije bolna sama po sebi, može dovesti do poremećaja odvođenja mokraće, što dovodi do napetosti i osjećaja pritiska u donjem dijelu trbuha.
Bolovi u trbuhu kod djece
Bolovi u trbuhu kod djece jedan su od najčešćih razloga za zabrinutost roditelja i posjete pedijatru. S obzirom na to da dijete, osobito ako je vrlo malo, često ne zna precizno opisati gdje ga boli i kako točno osjeća bol, izazov je i za roditelje i za liječnike prepoznati što je pravi uzrok tegoba, koje mogu varirati od bezopasnih probavnih smetnji do ozbiljnijih bolesti koje zahtijevaju hitnu liječničku intervenciju.Najčešći uzroci bolova u trbuhu kod djece uključuju probavne smetnje poput nadutosti, zatvora ili proljeva. Djeca su osjetljivija na promjene u prehrani, stresne situacije, dehidraciju ili infekcije. Virusni gastroenteritisi, koje često prati proljev, povraćanje i povišena temperatura, vrlo su česti među djecom vrtićke i školske dobi. Osim toga, paraziti poput glista također mogu izazvati trbušne bolove, osobito noću. Ponekad se bolovi mogu pojaviti zbog intolerancije na određene namirnice, poput laktoze ili glutena. U rijetkim slučajevima, uzroci mogu biti ozbiljniji - upala slijepog crijeva, upala mokraćnog mjehura, torzija jajnika ili čak neki oblici tumora.
Roditelji bi trebali posjetiti pedijatra ako bol traje dulje, ako je vrlo intenzivna, ako dijete povraća obilno i dugotrajno, ima proljev s krvlju, povišenu temperaturu, ne može mokriti, ako je izrazito pospano ili razdražljivo, te ako se bol javlja učestalo kroz dulje vrijeme. Pravovremeno prepoznavanje ozbiljnih simptoma ključno je za sprječavanje komplikacija i osiguranje pravilnog liječenja.
Bolovi u trbuhu i kralježnica
Poremećaji u kralježnici, osobito u lumbalnom i torakalnom dijelu, mogu izazvati reflektirane bolove u području trbuha. Na primjer, išijas, hernija diska ili napetost u mišićima donjeg dijela leđa mogu iritirati živce koji inerviraju dijelove trbušne stijenke i tako uzrokovati osjećaj nelagode u trbuhu.S druge strane, kronični problemi s probavom, kao što su zatvor, napuhanost ili upalna stanja crijeva, mogu dovesti do napetosti mišića i pogrbljenog držanja, što s vremenom može uzrokovati bolove u leđima. Pojava bolova u donjem dijelu leđa može biti i znak problema s debelim crijevom, posebno ako su prisutni dodatni simptomi poput nadutosti, promjene u ritmu ili boji stolice, a bol u donjem dijelu leđa tipično se javlja i kod pacijenata s sindromom iritabilnog crijeva.
Lokalizacija boli oko pupka
Bolovi u trbuhu oko pupka mogu biti uzrokovani početnim stadijem upale slijepog crijeva. U toj fazi bol se ne pojavljuje odmah u donjem desnom kvadrantu, već se prvo osjeti upravo oko pupka, a s vremenom se bol premješta prema desno i dolje. Slično tome, crijevne infekcije, hernija, pa čak i aneurizme abdominalne aorte, mogu izazvati bol oko pupka, stoga je izrazito važno prepoznati da takva bol može biti više od običnih probavnih tegoba.Kod djece, bol oko pupka često ima psihogeno porijeklo, osobito u stresnim situacijama ili promjenama u svakodnevici, dok kod odraslih može ukazivati na funkcionalne poremećaje crijeva. Ako se bol oko pupka javlja učestalo, osobito ako je popraćena drugim simptomima poput povraćanja, nadutosti ili krvave stolice, preporučuje se odmah konzultirati liječnika.
Žuta stolica i mučnina
Promjene u boji stolice, posebice pojava žute stolice, mogu biti važan znak poremećaja probavnog sustava. Žuta stolica i bolovi u trbuhu zajedno često upućuju na poremećaje u funkciji jetre, žučnog mjehura ili gušterače. Normalna stolica svoju boju dobiva zbog prisutnosti žučnih pigmenata pa kada je funkcija žuči poremećena, dolazi do promjena u boji.Ako osoba uz žutu stolicu osjeća mučninu u želucu, nadutost ili bolove ispod desnog rebrenog luka, postoji mogućnost da pati od žučnih kamenaca, hepatitisa ili poremećaja u radu gušterače poput pankreatitisa.
U nekim slučajevima žuta stolica i mučnina su rezultat loše apsorpcije masti, kod celijakije ili kroničnog pankreatitisa. Budući da su ti simptomi često zanemareni ili pripisani „nečemu što smo pojeli“, važno je naglasiti potrebu za pažljivim praćenjem svih promjena, pogotovo ako se simptomi ponavljaju ili postaju izraženiji.
Kada zatražiti liječničku pomoć?
Unatoč tome što su mnogi bolovi u trbuhu bezopasni i prolazni, postoje situacije u kojima je hitna liječnička intervencija neophodna.Simptomi koji mogu upućivati na ozbiljan problem u osobe s osjećajem boli ili nelagode u trbuhu su:
- nenamjerni gubitak na tjelesnoj težini
- disfagija (otežano gutanje) ili odinofagija (bol prilikom gutanja)
- anemija
- gastrointestinalno krvarenje
- opipljiva masa u abdomenu
- rapidni napredak simptoma
- perzistentno povraćanje
Pravovremeni odlazak liječniku u tim slučajevima može spasiti život!
Zaključak
Bolovi u trbuhu mogu imati različita porijekla, a njihovo pravilno prepoznavanje zahtijeva pažljivo promatranje, razumijevanje povezanosti između različitih simptoma i pravovremenu dijagnostiku.Ukoliko se bolovi javljaju često, postaju intenzivni ili su popraćeni ozbiljnim simptomima poput krvarenja ili dugotrajnog povraćanja, nužno je zatražiti liječničku pomoć.