Bol u nogama – simptomi koje ne treba zanemariti

Bol u nogama – simptomi koje ne treba zanemariti

Na što upučuje bol u nogama?

U starijoj životnoj dobi, a osobito među bolesnicima koji imaju čimbenike rizika poput pušenja, šećerne bolesti, povišenog krvnog tlaka i masnoća u krvi, bol može ukazivati na problem u cirkulaciji te je tada siguran znak da nešto nije u redu. Takvu bol ne bi trebalo zanemariti, jer može upućivati na nastanak periferne arterijske bolesti.

Tipičan simptom periferne arterijske bolesti predstavlja bol koja se javlja tijekom hodanja i naglo popušta nakon odmora. Takvu bol zovemo intermitentne klaudikacije.  Kako bolest napreduje, odnosno kako cirkulacija u ekstremitetu postaje lošija bol se počinje javljati i noću te budi pacijenta iz sna.  Osim boli, polovica pacijenta osjećaja i slabost u nogama ili umor.

Ako je bol u nogama popraćena otokom noge, crvenilom kože te varikoznim površinskim venama ona može biti znak venske tromboze što također predstavlja ozbiljno medicinsko stanje koje treba liječiti. Bolovi su obično u nogama ispod koljena.

 

Grčevi u nogama - jesu li grčevi opasan simptom?

Grčevi u nogama predstavljaju bol koja je podrijetlom iz mišića, najčešće lista noge. Kod mlađih ljudi grčevi su česta pojava koja se javlja nakon sportskih aktivnosti odnosno fizičke aktivnosti te su benignog karaktera.

Kada uz grčeve u mišićima i jaku bol u projekciji zahvaćenog mišića izostaju i pulzacije na zahvaćenoj nozi govorimo o akutnoj ishemiji što je posljedica tromboze ili embolije.

Akutna ishemija noge javlja se kao završni stadij periferne arterijske bolesti ili kao posljedica embolije. Embolusi u nogu gotovo uvijek dolaze iz srca gdje se stvaraju kao posljedica aritmije ili nakon preboljelog srčanog udara.

 

Trnci u nogama

Trnci ili mravinjanje česta je senzacija koja najčešće ne predstavlja patološki znak. U kontekstu periferne arterijske bolesti trnci nisu tipičan simptom poteškoća s cirkulacijom već se povezuju sa živčanim sustavom, a stručan naziv je parestezije.

 

Cirkulacija u nogama

Noge su isprepletene arterijama i venama. Arterije svježom krvi opskrbljuju organe i tkiva, a vene krv siromašnu kisikom transportiraju natrag u srce. Uzgon venske krvi potpomažu i krilca (zalisci) koja su smještena na unutrašnjim stjenkama vena. Njihova uloga je spriječiti vraćanje venske krvi natrag u noge. Sve je dobro dok su vene elastične.

 

Voda u nogama

Cijeli sustav cirkuliranja krvi potiče srce koje stalno ritmično pumpa krv. Pacijenti s perifernom vaskularnom bolesti često imaju i pridruženu koronarnu bolest srca. Oslabljena koronarna cirkulacija dovodi do problema u radu srca u vidu zatajenja srca. 

Zatajenje srca najčešće se upravo manifestira perifernim edemima, odnosno nakupljanjem tekućine u nogama koju venski zalisci ne uspijevaju potisnuti prema srcu već se ona zadržava u donjim ekstremitetima.

 

Kako dijagnosticirati probleme s cirkulacijom u nogama?

Prvi korak u dijanosticiraju perferne arterijske bolesti je fizikalni pregled i detekcija čimbenika rizika koji dovode do pojave ovog stanja. Svakom pacijentu sa sumnjom na perifernu arterijsku bolest nužno je učiniti ABI (ankle-brachial indeks). Kod pacijenata kod kojih je ABI <0.9 dodatno se radi color doppler arterija i vena nogu.

Ultrazvučni pregled s dopplerom (color doppler arterija i vena nogu) tehnika je koja koristi ultrazvučne valove kako bi prikazali strukture u tijelu, a dodatkom dopplera možemo prikazati i protok krvi unutar krvnih žila.

Na taj način možemo u istom prikazu analizirati strukturne promjene (arterijsku stijenku i plakove, stanje vena) te funkciju (protok krvi s mjerenjem brzina i određivanjem stupnja suženja u arteriji, prekid protoka u veni zbog ugruška).

 

Koja stanja detektiramo color dopplerom (CD)?

Ultrazvučni pregled i color doppler arterija i vena nogu je bezbolan, siguran te nema komplikacija niti štetnog zračenja. Dragocjen je u procjeni nekoliko stanja:
  • ateroskleroze (pojave plakova koji sužavaju arterije različitih organa),
  • duboke venske tromboze (stvaranje ugrušaka u dubokim venama najčešće nogu),
  • funkcije vena i venskih zalistaka (čija promjena dovodi do oticanja nogu i pojave ulkusa-rana),