Sindrom iritabilnog crijeva ili kolona najčešći je razlog za posjet gastroenterologu i predstavlja jednu od najčešće postavljenih dijagnoza kako u ordinacijama obiteljske medicine tako i u gastroenterološkim ambulantama. Karakterizira ga smanjena radna sposobnost i kvaliteta života, a kod pacijenta izaziva i pojačan osjećaj straha povezan sa simptomima bolesti.
Danas se smatra je jedan od glavnih uzroka ovog stanja poremećena interakcija između središnjeg živčanog sustava (mozga) i probavnog sustava što se u literaturi naziva visceralna hipersenzitivnost. Mehanizam bolesti nije do kraja razjašnjen, a čimbenici koji doprinose razvoju bolesti prisutni su i u živčanom sustavu kao i u samom probavnom sustavu. Disfunkcija autonomnog živčanog sustava često prati određene karakterne osobine pojedinca pa tako mnogi pacijenti imaju i pridružene emocionalne simptome.
Dva najčešća uzročna čimbenika su stres i probavne infekcije. No, hrana, lijekovi, operacije kao i životne navike mogu utjecati na pojavu i intenzitet simptoma. U podlozi se preklapaju poremećaji poput crijevne preosjetljivosti, povećane propusnosti crijevne barijere, poremećenog motiliteta crijeva udruženo sa anksioznošću i drugim psihološkim stanjima. Često kažemo da su crijevo i mozak u svađi, a simptomi koji se javljaju su rezultat loše komunikacije između mozga i crijeva.
Najčešći simptomi iritabilnog kolona (IBS) su:
- Bol u trbuhu
- promjene u konzistenciji i frekvenciji stolice
- Nadudost
- Kroničan umor
- Nesanica
- Bolovi u leđima
- česti nagoni na mokrenje itd..
Bol se najčešće opisuje kao grčevita bol koja se teško lokalizira na određenom mjestu te pacijenti nerijetko kažu da je “šetajuća” po trbuhu.
Promjena ritma stolice može biti po tipu zatvora, proljevastih stolica ili kombinacije. Osobe koje pate od sindroma iritabilnog kolona najčešće navode pojavu mekanih, kašastih do proljevastih stolica većinom nakon obroka s tim da često prva jutarnja stolica bude uredna, a potom slijede mekše stolice. U stolici zna biti primjesa sluzi, a često je prati i osjećaj nepotpunog pražnjena crijeva.
Zatvor većinom znači izostanak stolice na 3-4 dana ili duže praćen osjećajem napetosti, tvrdim, uskim stolicama uz naprezanje i grčeve.
Simptomi IBS – a često su udruženi i sa drugim funkcionalnim poremećajima poput dispepsije koju karakteriziraju simptomi koje povezujemo sa želucem.
Važno je istaknuti da se radi o kroničnom problemu te da je dugotrajnost simptoma jedan od kriterija za postavljanje dijagnoze IBS-a, a ne alarmantni znak.
Liječenje sindroma iritabilnih crijeva
Važno je istaknuti da se sindrom iritabilnog kolona može liječiti te da se pravilnom intervencijom mogu znatno poboljšati simptomi bolesti. Osnova uspješnog liječenja je uspostava povjerenja između pacijenta i liječnika, a potom i adekvatan izbor modaliteta liječenja usmjerenog na kontrolu vodećih simptoma. To se može postići promjenama životnog stila, lijekovima i psihološkim tehnikama.
Ne trpite bol, strah i nelagodu nepotrebno i obratite nam se s povjerenjem.
Gastroenterološki tim Poliklinike ARISTA