Poliklinika Arista » Elastografija broj 1 metoda u dijagnostici kroničnih bolesti jetre
Ultrazvuk je važan alat za detekciju bolesti jetre, a ELASTOGRAFIJA je modalitet koji omogućava mjerenje tvrdoće organa, u ovom slučaju jetre. Postoji više vrsta elastografije, a današnji moderni ultrazvučni aparati koriste neki vid takozvane „Shear wave (SWE)“ elastografije. To nam omogućava da prilikom ultrazvučnog pregleda jetre nađemo prozor u kojem možemo odmah kod pregleda odrediti tvrdoću jetre.
Vrijednost tvrdoće se izražava u kilopaskalima (kPa), a što je ta vrijednost veća organ je tvrđi, odnosno veći je stupanj oštećenja jetre.
Elastografija postraničnih valova (Shear wave) se izvodi prilikom ultrazvučnog pregleda jetre na isti način kao i rutinski ultrazvuk abdomena. Dakle, pacijent leži na leđima s podignutom desnom rukom iznad glave. Tijekom pregleda liječnik će zatražiti da udahnete i izdahnete u određenim intervalima.
Uređaj mora biti opremljen posebnim softverom koji omogućava analizu tvrdoće organa te se prilikom pregleda uzme 5-10 mjerenja tvrdoće jetre, a krajnji rezultat predstavlja prosjek svih mjerenja.
Priprema je ista kao i za ultrazvučni pregled abdomena. Preporuča se na pregled doći natašte, odnosno barem 4h od zadnjeg obroka.
Elastografija je pouzdan alat koji nam može ukazati na bolest jetre prije pojave bilo kakvih simptoma. No, neće nam reći koji je uzrok bolesti te je nekad nužno potvrditi stupanj oštećenja organa biopsijom jetre.
Elastografija se ne može izvoditi ako postoji slobodna tekućina u trbuhu (ascites), a stanja poput srčanog popuštanja ili povišenih jetrenih enzima u krvi mogu utjecati na vrijednosti tvrdoće koje onda treba interpretirati s oprezom, odnosno liječnik hepatolog mora adekvatno prosuditi pouzdanost takvih mjerenja.
Jetru možemo nazvati tvornicom organizma. Ondje se događa većina metaboličkih procesa uključujući sintezu i razgradnju raznih supstanci poput ugljikohidrata, proteina i masti. Ona je centralni organ našeg metabolizma gdje se vrše brojne funkcije važne za normalno funkcioniranje organizma.
Isto tako, jetra nam služi i kao filter svih neželjenih toksina koji dospiju u tijelo čovjeka. Sva hrana koju pojedemo mora proći kroz jetru gdje se onda koristi za stvaranje i skladištenje energije te izgradnju novih molekula.
Kronične bolesti jetre su razne te je alkohol samo jedan od čimbenika koji doprinosi razvoju bolesti jetre. Razni virusi, autoimune, ali i urođene metaboličke bolesti jetre mogu uzrokovati oštećenje i u konačnici dovesti do razvoja ciroze jetre.
U našoj populaciji vrlo je češća pojavnost masne jetre kao posljedice nezdrave prehrane i pretilosti. Masna jetra se otkriva prilikom ultrazvuka jetre te predstavlja važan čimbenik rizika za razvoj šećerne bolesti i metaboličkog sindroma, ali isto tako može rezultirati i znatnim oštećenjem jetre te u konačnici uzrokovati cirozu.
Akutne i kronične bolesti jetre često ne daju simptoma, odnosno oni se javljaju kada bolest jetre znatno uznapreduje. Tada se može javljati
Prepoznati bolest jetre rano u fazama prije razvoja simptoma omogućuje pravovremeno liječenje bolesti, ali i prevenciju razvoja karcinoma jetre koji se javlja kao posljedica bolesti jetre. Hepatocelularni karcinom sve je češći i prije pojave simptoma bolesti jetre, a ako se detektira na vrijeme može se uspješno liječiti.
Ponosni smo da smo u poliklinici Arista opremljeni novim ultrazvučnim uređajem Mindray Resona I9 koji raspolaže s tehnologijom 2D-SWE i point-SWE elastografije. Ovaj uređaj nam omogućuje da već kod ultrazvučnog pregleda abdomena možemo odrediti i tvrdoću jetre te na taj način potvrditi ili isključiti postojanje oštećenja jetre.
Dobra priprema je ključna za uspješnu kolonoskopiju. Čisto crijevo znači da gastroenterolog može temeljito pregledati sve dijelove sluznice debelog crijeva. Hrana koju jedeno se dugo zadržava u našoj probavi, a osobito vrijedi za hranu bogatu vlaknima i sjemenka. Stoga,...
Pročitajte cijeli članakUltrazvuk abdomena neinvazivna je metoda kojom se pregledavaju solidni organi unutar trbušne šupljine: jetra, žučni mjehur, žučni kanali, gušterača, slezena, bubrezi, nadbubrežne žlijezde, mokraćni mjehur, prostata, limfni čvorovi. Uz ovaj pregled, u slučaju sumnje na neku bolest ili problem,...
Pročitajte cijeli članakGastroskopija je test koji omogućava liječniku pregled vašeg jednjaka, želuca i prvog dijela tankog crijeva (dvanaesnika). Ispitivanje se obavlja pomoću tankog ( promjera do 8 mm) fleksibilnog, cijevolikog instrumenta poput teleskopa kojeg nazivamo endoskop. Endoskop se uvodi kroz usta,...
Pročitajte cijeli članakSindrom iritabilnih crijeva ili nervozna crijeva najčešći je poremećaj probavnog trakta i predstavlja jednu od najčešće postavljenih dijagnoza kako u ordinacijama obiteljske medicine tako i u gastroenterološkim ambulantama. Uzrok bolesti nije do kraja razjašnjen, ali se smatra da je...
Pročitajte cijeli članak